Najwięksi fotografowie- Irving Penn

03

Dla takich fotografów jak Bruce Weber był wzorem i ideałem do naśladowania. Nie tylko robił zdjęcia modelkom do Vogue’a, ale także kochał uwieczniać ważne wydarzenia, ludzi i pokazywać prawdę. Irving Penn- to właśnie jego dzieła zawsze były aktualne, zmieniały poglądy i jednocześnie poruszały odbiorcę. Tak jest do dzisiaj.

Studio Penn’a na 5 alei w Nowym Jorku zawsze było urządzone minimalistycznie (często nazywane je szpitalem), a szarość i biel dominowały. Nie bez powodu kamienne ściany nie szokowały. To nie kolejna „fabryka” Warhola, gdzie artysta organizuje przedstawienie. Liczyli się ludzie i historia, a Irving to uwielbiał.

penn6penn13 penn14

Alexander Liberman od lat związany z Vogue’iem mówił, że jego myśli i oczy wiedzą co chcą widzieć. Jak wielu kolegów z branży zaczął podróż z fotografią będąc plastykiem. Studia skończyłem w Filadelfii, i już  w wieku 30 lat przyjechał do Nowego Jorku. Tam pracował jako projektant i asystent na zlecenia. Dzięki ciężkiej pracy kupił swój pierwszy aparat Rolleiflex, ale nie miał wtedy wielkiej pasji do robienia zdjęć.

penn7penn8

Swojego przyjaciela,jednocześnie przepustkę do wielkiej kariery (wspomniany wcześniej) Libermana poznał w 1943. To właśnie dzięki niemu otworzyła się przednim nowa możliwość pracy w modzie. Tym samym roku zadebiutował. Już od początku jego zdjęcia były eleganckie i wyrafinowane. Nie ograniczał się tylko do jednego magazynu i spojrzenia na świat. Jego małe dzieła sztuki ukazywały się w magazynach takich jak Look czy Show Magazine. Zawsze inspirował się podróżami,od zawsze zakochany w  Meksyku. To tam właśnie to miejsce uważał za raj i z chęcią by tam mieszkał.

penn10penn11penn12

Jego życie prywatne było spokojne. Ożenił się ze Szwedzką modelką Lisą Fonssagrives, z którą miał dwójkę dzieci. Była to wielka miłość Penn’a, bo dopiero w wielu 55 lat przypieczętował swój związek. Pomimo tak późnego założenia rodziny, byli małżeństwem 40 lat.

penn3penn4penn5

Irving, kiedy prosił kogoś o zdjęcie, nikt nie odmawiał. Fotografował takich jak Tennessee Williams, Picasso, Dali czy Veruschkę. Oprócz tego, uwielbiał robić zdjęcia przedmiotom, zwykłym, nieznanym nikomu ludziom i naturze.

penn 1

Mimo wielu zainteresowań to moda stanowiła jego największy dorobek. Zrewolucjonizował to jak była przekazywana szerszemu odbiorcy. Zrobił ponad 150 okładek, więcej niż ktokolwiek w historii. Gdy miał 77 lat MET zorganizował wystawę Irving Penn:Street Material. Tej okazji wydanno także książkę z najważniejszymi fotografiami artysty. Dziesięć lat później, gdy miał 88 lat pojawiła się kolejna publikacja związana ze współpraca z marką Issey Miyake. Jednym z jego ostatnich i najbardziej charakterystycznych edytoriali był ten Nicole Kidman w 2004. Umarł w wieku 92 lat w domu na Manhattanie.

penn2

„W całej swojej karierze nie spotkałam nikogo, kto jak on pracował z taką siłą wyobraźni i świadomością gospodarki. Jego zdjęcia były tak samo elektryzujące i wyrafinowane jak na początku współpracy z Vogue’iem w latach 40-tych. Bycie przyjaciółką i współpracownicą jednego z najbardziej zasłużonych artystów XX wieku jest przywilejem większym niż kiedykolwiek mogłam sobie wyobrazić.”

-Anna Wintour

 

Ewelina Predecka

zdjęcia:fashionspot.com

This entry was posted in blog_news. Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

moncler outlet moncler outlet online peuterey outlet peuterey outlet online moncler outlet moncler outlet moncler outlet moncler outlet piumini moncler outlet piumini moncler outlet piumini moncler outlet piumini moncler outlet parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher parajumpers pas cher moncler sito ufficiale moncler sito ufficiale outlet hogan online outlet hogan online outlet hogan online outlet hogan online